MyCamperVAN Caddy

Tak  ako veľa cestovania a kempovania chtivých ľudí, sme aj my dospeli do fázy potreby vyššieho komfortu prespávania na našich výletoch a dovolenkách. Za týmto účelom sme sa rozhodli zadovážiť si auto, v ktorom by sme sa mohli pohodlne vyspať  a mali v ňom v zázemie aj v prípade nepriaznivého počasia. Rozhodli sme sa ísť teda cestou kúpy vhodného auta a následnej svojpomocnej prerábky na auto obytné. Keďže proces prerábky auta na obytné je dosť komplikovaný  a vyžaduje značnú dávku fantázie a kreativity, chceli by sme aj my inšpirovať našim riešením ďalších nadšencov. Naše riešenia sa snažíme vymýšľať jednoduché, účelné, trvácne a v neposlednom rade nie príliš drahé.

Ako každý projekt aj tento má niekoľko fáz a bodov, ktoré neustále pribúdaju. Tie nám aktuálne známe sú:

  • Výber auta
  • Spanie
  • Úložné priestory
  • Elektroinštalácia
  • Varenie
  • Tienenie, izolácia
  • Výbava

Výber auta

 

Pri výbere auta sme si aj my položili základné otázky čo od spania v aute očakávame a čo všetko v aute chceme mať a prevážať. V prvom rade sme sa však museli prepracovať k myšlienke obytnej dodávky/auta. Kempovanie v stane sme mali odskúšané a vyhovovalo nám, okrem ťažkopádneho stavania veľkého stanu v prípade zotrvania na jednom mieste len pár nocí. Kempovanie v obytnom aute, prípadne karavane by sa nám tiež zrejme páčilo, avšak v rámci slobody cestovania by sa nám žiadalo mať túto možnosť neustále a teda byť majiteľmi. Táto možnosť nás odradila nie len cenou, ale aj jednoúčelovosťou za danú cenu a tiež jazdnými vlastnosťami. Rozhodli sme sa preto pre auto, ktoré vieme využiť aj v bežnom živote mimo našich kempovacích výletov.

Naše očakávania:

  • možnosť spania v aute pre všetkých členov rodiny, aktuálne 2 dospelí a 2 malé deti.
  • rýchle spanie v aute v rámci dlhších nočných jázd ako prestávka pred ďalšou jazdou. Teda relatívne rýchla zmena jazdného módu na spací.
  • nenápadnosť auta, aby nebolo na prvý pohľad jasné, že v ňom niekto spí.
  • jazdné, vlastnosti, komfort cestovania, rýchlosť a spotreba paliva.
  • využitie auta v každodennom aj mestskom živote.

To čo nepotrebujeme:

  • dlhodobé spanie v aute
  • vnútorná kuchyňa
  • WC, sprcha
  • televízia, chladnička na víno a podobné luxusné hračky

Náš prvotný výber bol v podstate klasický a to VW T5, alebo Mercedes Viano. Po bližšom preskúmaní možností sme však dospeli k vedomiu, že nám nevyhovuje pomer cena/vek/km a tiež cena servisu a spotreba paliva. Po teoretizovaní čo všetko by sa mohlo vojsť do menšieho auta sme dospeli k voľbe VW Caddy MAXI. V tejto veľkostnej kategórii v tej dobe vedel konkurovať už iba Fiat Doblo Maxi tu nám však nevyhovovala kvalita a komfort jazdy.

Teoretizovanie čo sa vojde a čo nie
kk

Naše očakávania sme s VW Caddy MAXI dokázali splniť, i keď jeho veľkosť je veľmi limitujúca. Určite sa doň už za pár rokov nevmestíme, keďže naše deti stále rastú.

Nevýhody:

  • v aute sa nedá postaviť
  • riešenie iba pre dvoch dospelých menšieho vzrastu a pre dve malé deti
  • spanie iba 3-4 noci po sebe, následne už sa žiada niečo priestrannejšie

Výhody:

  • vysoký komfort jazdy
  • vysoká rýchlosť jazdy, nízka spotreba
  • auto splynie v premávke, nevytŕča
  • využitie aj ako bežné rodinné auto

Spanie

 

V prvom roku sme riešili spanie iba pre dvoch dospelých a jedno jednoročné dieťa. Keďže auto sme chceli využívať celoročne a nie len na spanie, nechceli sme demontovať žiadne podstatné veci v aute, ktoré zvyšujú jeho komfort za bežnej prevádzky. Takzvaná vstavba auta teda nemohla byť riešená nastálo, ale jednoducho demontovateľná. Navrhli sme si teda vlastný spací box, ktorý sa dá po sezóne z auta vytiahnuť.

3D model spacieho boxu VW Caddy MAXI

Všetky veci uložené v spacom boxe sme chceli mať aj v prípade zlého počasia dostupné z vnútra auta. Náš box sa skladá z dvoch hlavných úložných častí. Jedna je zadná plnovysúvateľná polica s rozmerom 107x60x31cm na ktorú sa vojdú dve pevné skladovacie prepravky rozmerov 60x40x30cm a v súčasnosti jeden výsuvný kuchynský box na varič. Druhá úložná časť boxu je v strede kufra auta, teda za zadnou radou sedačiek. Táto časť slúži na vozenie veľkých vecí ako stan, paddleboard  a iná kempovacia výbava. Táto časť je horšie prístupná, a teda v nej máme veci ktoré sa vyberajú iba jednorazovo. Box má rozmer 110x128x33cm na vrchnej strane, i keď po odobratí krycej dosky stredného úložného priestoru je jeho pôdorys iba 110x100cm čo je výhoda pri skladovaní mimo auta. Konštrukcia je riešená rozmontovateľnými spojmi, teda box sa dá asi za 10min rozložiť (aj zložiť) na jednotlivé dosky a uskladniť ho v úplne minimálnom priestore.

Spanie na boxe sme riešili matracom o hrúbke 10cm, ktorý sme rozrezali na 3 ks a to dva majú rozmer 110x55cm a jeden 110x90cm. Toto rozdelenie na časti bolo nutné z dôvodu prevozu matraca v móde jazda a to pre to, že vtedy pottebujeme plne funkčnú zadnú radu sedadieľ. Rozmery boli zvolené pre rôznu variabilitu usporiadania v aute. Výsledna veľkosť hlavného spania je teda 200x110cm čo je cca rozmer malého dvojmiestneho stanu. Matrac sa teda rozmiestnuje v aute tak, že prednú časť tvorí sklopená druha rada sedačiek a pod zadnou je spací box. Spací box má teda presne výšku zloženej druhej rady sedačiek.

Spanie pre dieťa nad prednými sedačkami 165x70cm

Tento priestor na spanie pre dieťa je ľahko poskladateľný a rozoberateľný. Skladá sa z dvoch pozdĺžnych tyčí, ktoré sa iba položia na palubnú dosku a na druhej strane sa zavesia do popruhov, ktoré sú zavesené na originál pútkach. Následne sa dve priečne tyče nacvaknú na dve predošlé a vytvorí sa nosná konštrukcia v tvare obdĺžnika, ktorej  miesto je vymedzený zapretím o sedačky a tým pádom je úplne pevná. Na priečne tyče sa nacvakne 5ks roštových lamiel a na tie už ide matrac. Na prednej priečnej tyči je navlečený záves, ktorý sa pomocou tenkej tyče zdvihne pred čelné sklo a zavesí sa pod stropom na úchytky. Nakoniec sa upevnia bočné časti závesu, ktoré majú v hornej časti tiež všitú tenkú tyč a tá sa iba zahákne po stranách. Tento záves je zo zatemňovacej látky a plnohodnotne nám odtieni celú predná časť auta. Celé poskladanie trvá po menšom tréningu asi 5 minút a v rozloženom stave ho prevážame v strešnom boxe.

Spanie pre dieťa vzadu nad nohami 120x60cm

Tento spací priestor pre malé deti je riešený jednoduchou doskou, ktorá je upevnená pomocou štyroch posuvných tyčí (haspra) do bokov. Zadná tyče sa zasúvajú do dier v karosérii a vymedzujú miesto zabezpečujú pevnosť. Predné tyče sa zasúvaju do dier v drevených blokoch, ktoré sú iba položené na zadnej časti plastového obloženia auta. Prevlečené sú ešte cez popruhy, ktoré sú upevnené pod spacím boxom a tým zabezpečujú stály prítlak na plastové obloženie. Toto miesto je dobre dostupné počas spania, keď sa treba postarať o spiace dieťa. Nevýhoda je znížený priestor na nohy pre dospelých, ale to už je záležitosť vzrastu. My s tým problém nemáme.

Úložné priestory

 

V takomto "malom" aute je úložných priestorov málo, hlavne ak ide štvorčlenná rodina na aktívnu niekoľkotýždňovú dovolenku. Preto treba využiť každú možnosť.

Jednou takou možnosťou sú úložné siete na oblečenie a rôzne veci pod stropom auta. Tento priestor je skvele dostupný kedykoľvek a skvele nám slúži na odkladanie roznoseného oblečenia, čeloviek a iných potrebných vecí, ktoré potrebujeme mať v dosahu aj pri spaní a po tme. Väčšiu zo sietí nad hlavnou spacou časťou sme upevnili o svetelné lišty s LED pásmi. Link na upevnenie svetelných líšt. Ďalšie dve menšie trojuholníkové siete  máme nad prednými sedačkami.